Haber

Boğazköy Barajında ​​Balık Ölümleri Endişe Yaratıyor

Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Boğazköy Barajı’nda onlarca ölü balık kıyıya vurdu. Göçmen kuşların barındığı ve tarımsal sulama ihtiyacının karşılandığı barajda toplu balık ölümleri alarma neden oldu.

2011 yılında sulama amacıyla yapılan Boğazköy Barajı’nın kenarındaki Hamzabey Mahallesi’nden geçen Göksu Çayı’nda onlarca balığın kıyıya vurduğu görüldü. Özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde onlarca türe ve binlerce göçmen kuşa ev sahipliği yapan, daha önce leylek, pelikan, ördek, martı ve karabatakların görüldüğü ve bir bölgenin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan barajın görüntüleri. 11.187 hektarlık alan endişe yarattı.

‘BURDAN BALIK TUTUYORLAR YEMİYORLAR’

Mustafa Diricanlı, yürüyüş için baraja gittiğinde gördüğü manzara karşısında şoke olduğunu söyledi. “Vurgulamak istediğimiz sadece balık ölümleri değil, burası bir sulama göleti. Bu gölet Yenişehir Ovası’nda yetişen ürünlerin sulanmasını sağlıyor. Bu duruma üzüldük. Yetkililerin burada bir inceleme yapması gerekiyor. Burada balık tutan ve yemek yiyen insanlar var” dedi.

haber-cerkes.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu