Haber

Fransa Gazze’ye hastane gemisi gönderdi

Fransa, İsrail-Filistin çatışmaları nedeniyle insani krizin felaket boyutlara ulaştığı Gazze’ye hastane gemisi gönderdi.

BFMTV’nin haberine göre Tonnerre isimli hastane gemisi dün yerel saatle 16.00’da Fransa’nın Toulon Limanı’ndan Gazze’ye doğru yola çıktı.

Gemi, İsrail’in gelişigüzel ağır hava saldırılarında yaralananlara ve Gazze’de yakıt ve tıbbi malzeme sıkıntısı çeken hastanelere destek sağlayacak.

Gemi ilk etapta hastanelere tıbbi malzeme desteği sağlayacak, ikinci etapta ise acil servis odası olarak faaliyet gösterecek.

199 metre uzunluğundaki geminin, iki ameliyathane, röntgen odası ve en az 69 yatak kapasitesiyle hizmet vermesi bekleniyor.

2007 yılından bu yana hizmet veren Tonnerre, kriz yönetimi, ulaşım, tıbbi tahliye ve destek operasyonlarında kullanılıyor.

Fransa, Kovid-19 salgını sırasında deniz bölgelerine hastane gemileri göndermişti.

Çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 5 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Gazze’de İsrail’in su, elektrik, gıda ve akaryakıta erişime yönelik topyekün ablukası devam ediyor.

İsrail’in hava saldırıları nedeniyle bölgedeki yıkım her geçen gün artarken, 2,3 milyon insan temel besinlere ulaşamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu